Rezanje budžeta i forsiranje poluproizvoda

Danas više nego ikada s obzirom na ekonomsku i gospodarsku situaciju dolazimo do situacija kada je spuštanje cijena za obavljenu djelatnost postalo vrlo učestalo, poglavito u medijskoj, oglašavačkoj i modnoj branši. Dolazimo čak i do toga da se određene usluge (stilist, vizažist, fotograf itd.) koje su prije bile normalne u stvaranju nekog sadržaja (a vidljivo je da su potrebne) ne uzimaju zbog rezanja troškova, nego se improviziraju od strane nestručnih pojedinaca. Problem je još i veći što se isti taj poluproizvod medijski plasira kao nešto što je dobro te nam treba biti uzor i inspiracija.

Nerijetko se jako naživciram kada vidim ovo gore opisano jer i sama spadam u te davatelje usluga kojima se zbog rezanja budžeta uskraćuje prilika da rade svoj posao te na taj način pomognu da taj sadržaj bude što bolji. Ne ljutim se samo zbog toga što mi je u tim situacijama uskraćena prilika za rad i zarada, nego i zbog samog odnosa brenda ili medija prema svojim kupcima tj. publici.

Što se tiče produciranog vizualnog sadržaja u lifestyle medijima ljestvica kvalitete se znatno spustila (čast izuzecima) jer stranice tj. prostor se moraju popuniti, a o problemu subjektivnosti takvoga sadržaja već sam se dotakla u jednom od prethodnih blogova. Mislim da je vrijeme da se svi skupa zapitamo kuda ovakav mindset vodi jer publika koja se stječe godinama zbog par loših poteza se vrlo lako može izgubiti.

Jako je važno ukoliko plasiraš sadržaj za koji je evidentno da se isproducirao baš za određenu namjenu promocije ili za određeni medij da on bude na nivou, a ne ispod istoga. Neke granice moraju postojati. Važno je i da se za stvaranje tog sadržaja angažiraju ljudi koji su kvalificirani za taj posao te koji imaju iskustva u stvaranju istog. Svjesna sam da ponekad budžet ne postoji, no svakako nije poanta napraviti i prezentirati bilo što. Tada se bolje suzdržati i ne raditi ništa, nego napraviti bilo kakav (polu)proizvod koji najčešće nije na razini kvalitete koja se očekuje.

Danas se više nego inače banaliziraju kreativna zanimanja, no treba biti svjestan činjenice da amaterski poluproizvod nikada neće moći biti kao onaj koji izvedu profesionalci ma koliko se netko trudio i upoznao s materijom. Iskustvo stečeno u poslu ne dolazi preko noći, nego se izgrađuje godinama. Upravo je to iskustvo temelj za svaki budući uspješni projekt.

No, ne mogu se oteti dojmu kako ljude koje bi za takve probleme trebalo biti briga, ili nisu svjesni istoga ili se prave da ih ne vide ili ih uistinu ne vide. To su stvari u koje ne bih ulazila jer su suviše kompleksne prirode te zadiru u pitanja sposobnosti i kompetentnosti za određenu funkciju.

Važna stvar i poanta ovog bloga je shvaćanje svih onih koji naručuju nekakav sadržaj da se ne plasira poluproizvod, nego proizvod za čije će stvaranje biti angažirani profesionalci u svom poslu. I to ne samoprozvani profesionalci, nego oni čija djela i iskustvo govore za njih.

Previous
Previous

Sudjelovala sam na panelu #RethinkFashion by Perwoll u sklopu 30. jubilarnog BIPA Fashion.hr-a. Evo dojmova iz prve ruke

Next
Next

/Style tips/ Kako kombinirati hit boju sezone?